Pro podnikatele bývá obtížné získat podnikatelský úvěr bez registru a zajištění. Banky běžně nahlížejí do registrů dlužníku a vyžadují zajištění úvěru zástavou, obvykle nemovitosti. V dnešní době je toto poměrně běžné i u některých nebankovních poskytovatelů půjček. Pokud nemáte možnost zástavy a nějaký ten záznam v registru se u vás najde, nemusíte ale věšet hlavu. Stále můžete získat podnikatelský úvěr.
Registr a zástava
Poskytovatelé půjček při posuzování žádosti ověřují informace od žadatele mimo jiné s použitím nezávisle ověřitelných zdrojů. Mezi ty patří různé registry dlužníků (SOLUS, BRKI, NRKI), do kterých nahlíží v rámci prověření schopnosti klienta úvěr splácet. Do takového registru se můžete dostat, pokud se vám stane, že se opozdíte se splátkou nějaké bankovní nebo nebankovní půjčky. Nebo třeba když včas nezaplatíte za telefon. Negativní záznam v dluhovém registru vám výrazně zhorší podmínky pro žádost o úvěr.
Povinnost přiměřeně si prověřovat informace poskytnuté žadatelem o půjčku mají dle zákona o spotřebitelském úvěru nejen banky, ale i nebankovní společnosti. Zákon ale výslovně nevyžaduje nahlížení do registrů. A mnoho nebankovních poskytovatelů půjček do nich skutečně nenahlíží. Jedním z důvodů je to, že se jedná o placenou službu.
Zástava obecně znamená zajištění dluhu pro případ jeho nesplácení. Teoreticky jí mohou být hmotné i nehmotné věci, musí pouze splňovat podmínku obchodovatelnosti. Při sjednávání půjček se využívá zástava nemovitosti. Nejčastěji je zástavní právo k nemovitosti používáno o hypotečních úvěrů, ale někdy se s ním setkáte i u neúčelových půjček. Na trhu půjček ale naštěstí naleznete také nabídky úvěrů (i pro podnikatele), u kterých nejen že nebudete potřebovat nemovitost k zastavení, ale nemusíte se obávat ani nahlížení do výše uvedených registrů dlužníků.
Jak získat půjčku pro OSVČ bez registru a zástavy
Jste živnostník, potřebujete si půjčit, nechcete nebo nemůžete ručit nemovitostí a obáváte se, že byste mohli mít záznam v registru dlužníků? Nebojte se, nejste sami. A i pro vás existuje řešení. Nabídek na takové půjčky najdete na internetu mnoho. Pokud ale chcete půjčku, která nebude předražená, a současně chcete mít jistotu, že jednáte se seriózním poskytovatelem, a ne s podvodníkem, budete se muset důkladně seznámit s podmínkami různých nabídek a prověřovat si jejich tvůrce. Ať už ověřením jejich licence u ČNB nebo s pomocí dalších spolehlivých informačních zdrojů.
Konkrétní postup žádosti o podnikatelský úvěr bez zajištění a nahlížení do registru se přirozeně bude lišit podle konkrétního poskytovatele a také vaší situace. Všechny informace, které budete potřebovat, byste měli najít na webových stránkách zvolené finanční instituce. Pokud by tam nebyly, je to varovný signál a raději se poohlédněte jinde. U nebankovních poskytovatelů zápůjček velmi často můžete žádost vyřídit bez osobní schůzky, kompletně online nebo v kombinaci s telefonickým hovorem.
Půjčky bez registru a zástavy – výhody a nevýhody
- Dostupnost – Jak již napovídá její popis, půjčku bez registru a zástavy můžete získat i tehdy, pokud jste někdy v minulosti měli problémy se splácením a nechcete nebo nemůžete ručit nemovitostí. V registru dlužníků přitom můžete mít negativní záznam, aniž byste si toho byli vědomi.
- Rychlost – Vyřídit si půjčku bez registru a zástavy obvykle trvá kratší dobu než v případě, že je třeba čekat na prověření, dokládat a vyřizovat vše potřebné k zástavě.
- Pohodlí – Mnohdy lze tyto půjčky vyřídit i kompletně online, bez nutnosti osobní schůzky.
- Dodatečné zvýhodnění – Velmi často také tento typ půjček novým klientům nabízí možnost získat tu první zdarma. Bez úroku i poplatku.
- Cena – Poskytovatelé půjček, kteří nenahlížejí do registru, si někdy potenciální vyšší riziko nesplácení kompenzují vyšší cenou půjčky. Vhodné nastavení vyše ceny totiž podle jejich zkušeností a samozřejmě také důsledných kalkulací dokáže celkové riziko půjčování bez nahlížení do registru snížit na naprosté minimum.
- Bezpečnost – V nebankovním sektoru, na který se v tomto případě budete nejspíše obracet, je na místě vyšší opatrnost než v případě půjčky od banky. Díky novele zákona o spotřebitelském úvěru a nárůstu konkurenčního prostředí ale stoupá počet seriózních nebankovních poskytovatelů zápůjček. Stačí tedy dobře porovnávat, nastudovat vždy všechny podmínky a vybraného poskytovatele si všemi dostupnými prostředky prověřit.