Získat podnikatelský úvěr v některé z bankovních institucí je pro mnohé, především drobné či začínající podnikatele často nedosažitelným snem. Například jako začínající podnikatel jste u banky prakticky bez šance. Některé nebankovní společnosti jsou vstřícnější a přístupnější. Jak postupovat, pokud máte zájem o nebankovní půjčku? A na co si dát pozor? Přečtěte si v našem článku.
Nebankovní půjčky pro podnikatele
Nebankovní půjčky jsou zápůjčky, poskytované různými finančními institucemi, které nemají status banky. Řídí se obvykle výrazně méně přísnými kritérii posuzování nároku na úvěr, a je tedy snazší je získat. Často sice u nich narazíte na vyšší úroky a RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů, ale neplatí to vždy. Vzhledem k narůstajícímu konkurenčnímu prostředí naleznete i takové nebankovní poskytovatele zápůjček, kteří nabízí podmínky směle konkurující bankám.
Často tuto cestu volí nejen fyzické osoby, ale také podnikatelé. Zejména začínajícím OSVČ totiž banky málokdy se žádostí o úvěr vyhoví. Požadují obvykle doložení minimálně jednoho ukončeného daňového období, přitom ale podnikatelé často potřebují právě peníze do začátku. Nebankovní půjčky také obvykle oproti těm bankovním znamenají úsporu času. Jejich vyřízení bývá rychlejší a mnohdy ani nevyžaduje osobní schůzku. OSVČ tak mohou svůj čas strávit lépe než nekonečným papírováním – věnováním se své obchodní činnosti.
Pokud se rozhodnete pro nebankovní půjčku, při výběru poskytovatele nehleďte jen na výhodnost podmínek, ale také na jeho solidnost. Důkladně si vždy prostudujte veškerou dokumentaci, abyste nepadli do pasti nějakému podvodníkovi, kterých je samozřejmě na trhu půjček nepočítaně.
Srovnání bankovních a nebankovních půjček
- Licence – Bankovní půjčky poskytují instituce s bankovní licencí od České národní banky. Nebankovní půjčky pak poskytují jiné instituce. I ty ovšem musí mít licenci od ČNB. Konkrétně k poskytování spotřebitelských úvěrů.
- Dostupnost – Nebankovní půjčky jsou výrazně dostupnější. Můžete je často získat i bez dokladu o příjmech či výsledcích hospodaření.
- Rychlost – Vyřídit si nebankovní půjčku obvykle trvá kratší dobu než v případě žádosti o úvěr v bance. Mnohdy lze vyřídit i kompletně online.
- Účelovost – Nebankovní instituce se obvykle nezajímají o to, na co přesně chcete zapůjčené finanční prostředky použít. Banky bývají zvědavější.
- Úroky – U nebankovních institucí bývá úročení vyšší než v případě bank. Není tomu ale tak vždy.
- Bezpečnost a pověst – U bankovních půjček máte jistotu, že nejednáte s podvodníky. V nebankovním sektoru je na místě vyšší opatrnost. Nebankovní instituce mají horší pověst než banky. Je tomu tak kvůli velkému počtu podvodných poskytovatelů úvěrů, kteří se na boomu nebankovních půjček zejména v minulosti přiživovali. V dnešní době je ale situace již trochu jiná. Novelizace zákona o spotřebitelském úvěru v kombinaci s růstem konkurenčního prostředí dává větší šance seriózním nebankovním poskytovatelům zápůjček s výhodnějšími podmínkami.
Jak si zařídit nebankovní půjčku pro podnikatele
Pro začínající drobné podnikatele, živnostníky, OSVČ je získání úvěru bankovní cestou skutečně náročné. Pro banky jsou rizikovými zákazníky, oproti zaměstnancům je u nich obtížné doložitelná bonita, tedy úvěruschopnost, a často nezíská bankovní půjčku ani velmi slibně se rozvíjející drobný podnikatel. Třeba proto, že nepodniká ještě dost dlouho, a nemůže tak bance doložit daňové přiznání.
Pokud se v tomto popisu poznáváte, nezoufejte, nebankovní instituce na vás nebudou pohlížet tak přísně jako banky. Prvním krokem k získání nebankovní půjčky je zvolit vhodného poskytovatele. Berte při výběru v potaz, jaké doklady daný poskytovatel požaduje, jaké má úrokové sazby a další úvěrové podmínky a v neposlední řadě, jak už jsme zmínili, prověřte jeho serióznost. Rozhodně si zkontrolujte, zda má příslušnou licenci od ČNB.
Konkrétní postup žádosti o nebankovní půjčku pro podnikatele se samozřejmě liší podle poskytovatele, výše úvěru, který chcete získat, i vaší konkrétní situace. Po výběru poskytovatele si nastudujte na jeho webových stránkách, jaké podklady od vás bude vyžadovat. Obvykle žádost vyřídíte bez nutnosti osobní schůzky, buď kompletně online nebo v kombinaci online žádosti s nahráním požadovaných dokladů a telefonického rozhovoru. Přejeme šťastnou ruku při výběru, hladké vyřízení žádosti a především mnoho úspěchů ve vašem podnikání!